Źródła witaminy C

Witaminę C znajdziemy przede wszystkim w warzywach i owocach. Czasem jednak trudno przekonać dziecko do spożycia odpowiedniej ilości np. natki pietruszki, czy papryki. Dodatkowo standardowe przygotowywanie potraw ma duży wpływ na tę witaminę. Po pierwsze: witamina C jest bardzo podatna na wysokie temperatury - gotując owoce lub warzywa możemy utracić do 60% jej zawartości. Po drugie  rozpuszcza się w wodzie, co oznacza, że  przy zbyt długim gotowaniu, znaczna jej część przenika do wody.
Świeże owoce przechowywane w lodówce, nie poddane obróbce termicznej zachowują dużą zawartość witaminy C przez kilka dni.  Co ważne, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, warzywa i owoce mrożone zawierają prawie tyle samo witaminy C, co świeże.

Zawartość witaminy C w 100 g wybranych produktów spożywczych
czarne porzeczki         182 mg
natka pietruszki         178 mg
papryka czerwona         144 mg
brukselka               94 mg
brokuły               83 mg
truskawki              66 mg
kiwi                   59 mg
pomarańcze               49 mg

Najwięcej  naturalnej witaminy C ma acerola, duża czerwona jagoda o przyjemnym zapachu zwana wiśnią z Barbados. 100g tych owoców (ok. 1 szklanka) ma aż 1400-2500 mg witaminy C, jest do dawka gigantyczna w porównaniu np. ze średnią pomarańczą zawierającą ok. 49 mg witaminy C.
Sok  z owoców aceroli przetwarza się na proszek i dodaje do preparatów, po to aby naturalnie uzupełnić ich skład w witaminę C.
Warto wiedzieć! Witamina C uzupełniona flawonoidami ma bardziej korzystne działanie dla organizmu. Flawonoidy to substancje odpowiedzialne  za nadawanie  jaskrawych barwy owocom ( od żółtych, pomarańczowych do fioletowych), jednocześnie są cennymi dla zdrowia człowieka, bardzo silnymi przeciwutleniaczami, które wspierają układ odpornościowy.
Pressman AH, Buff S. Witaminy i minerały. 2006 str. 163-184.
Hacisevki A. J. Fac. Pharm, Ankara  2009;  38 (3): 233 - 255