Q&A

Jakie witaminy są ważne dla noworodka?

Funkcjonowanie organizmu noworodka zależy od odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Sprawdź, których składników nie może zabraknąć, by zapewnić maluchowi prawidłowy rozwój już od pierwszych dni życia.

Noworodki karmione piersią znajdują się w doskonałej sytuacji, ponieważ wraz z mlekiem matki otrzymują wszystkie składniki odżywcze oraz mnóstwo substancji biologicznie czynnych (np. przeciwciała, enzymy, hormony) konieczne do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Chociaż niezbędne są wszystkie, wśród nich można wymienić kilka tych szczególnie ważnych.

  • Witamina D

Witamina D pozwala na utrzymanie prawidłowego stężenia oraz proporcji wapnia i fosforu. Wpływa na właściwy rozwój kośćca, zapewniając kościom prawidłową gęstość. Odpowiednia jej ilość zapobiega krzywicy, zapewnia prawidłowy rozwój narządu słuchu, zmniejsza ryzyko częstych złamań. Warto podkreślić, że obowiązujące rekomendacje wskazują na potrzebę dodatkowej suplementacji niemowlęcia tą witaminą. Przenika ona w niewielkich ilościach do mleka matki, są jednak badania wskazujące na to, że podaż bardzo dużych dawek przekłada się na jej zawartość w mleku.

  • Witamina K

Witamina K zapobiega chorobie krwotocznej objawiającej się występowaniem groźnych krwawień wewnętrznych, np. do mózgu. Jej rolą jest również uszczelnianie naczyń krwionośnych.

  • Witamina C

Witamina C, choć kojarzona głównie z odpornością, tak naprawdę ma znacznie szersze działanie. Jest niezbędna m.in. do prawidłowego wchłaniania żelaza – dzięki temu zapobiega powstawaniu anemii u noworodków. Ponadto zmniejsza ryzyko chorób serca i odpowiada za uszczelnienie naczyń krwionośnych.

  • Witamina A

Witamina A, podobnie jak witamina D, wpływa na stan kości, zębów oraz skóry. Zapewnia siatkówce oka prawidłowy rozwój.

  • Witamina B12

Witamina B12 uczestniczy w procesie produkcji krwinek czerwonych. Bierze udział w syntezie DNA, białek szpiku kostnego oraz aminokwasów. Organizm potrzebuje jej do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i przewodu pokarmowego.

Suplementacja bywa koniecznością

Chociaż wszystkie niezbędne składniki odżywcze noworodek otrzymuje wraz z mlekiem matki lub poprzez spożywanie mleka modyfikowanego, są takie witaminy, w przypadku których suplementacja jest koniecznością.

Dzieci w wieku 0-6 miesięcy powinny otrzymywać 400 IU witaminy D na dobę – niezależnie od sposobu karmienia. W kolejnych miesiącach życia dawka wzrasta do 400- 600 IU na dobę w zależności od spożycia z dietą.